درحال بارگذاری ....
چرا بعضی ها چپ دست اند؟ وارد یا عضو شوید
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
p1452
آفلاین

مدیر
ارسال‌ها :33
عضويت: 15 /5 /1393
سن:26
تشکرها :1
تشکر شده :3
چرا بعضی ها چپ دست اند؟

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
چرا بعضی ها چپ دست اند؟

برخی از پدران و مادران گرانند که چرا فرزندانشان چپ دستند و همیشه با اصرار از آن ها می خواهند که سعی کنند تا قلم را به دست راست بگیرند.
آیا این نگرانی بجاست و آیا باید این قبیل اصفال را وادار به نوشتن یا درت راست کرد؟
پاسخی که بیشتر متخصصان داده اند، منفی است. یعنی اگر کسی تمایل دارد که با دست چپ کار کند و بدینوسیله کارش را نیز خوب انجام می دهد، نباید جلوی او را گرفت.
از هر صد نفر،تقریبا چهار نفرچپ دستند.

درتاریخ نیز مشاهده می کنیم که در میان نوابغ روزگار، چپ دستانی چند وجود دارند. لئوناردو داونچی و میکل آنژ،دو تن از مجسمه سازان مشهور و نابغه ی جهان، هردو چپ دست بوده اند.
البته ما در جامعه ای زندگی می کنیم که راست دستان اکثریت را تشکیل می دهند. بیشتر چیز های نیز طوری ساخته شده که مناسب برای استفاده با دست راست است. دستگیره ی در، قفل،پیچ و از این قبیل چیزها همه آن گونه ساخته شده اند که راست دستان از آنها به راحتی استفاده می کنند. ولی البته کسانی هم که چپ دستند می توانند به خوبی آنها را به کار ببرند.

چرا بیشتر مردم راست دست ولی اقلیت ناچیزی چپ دست شده اند؟
برای این سوال پاسخی که مورد قبول همه باشد،پیدا نکرده ایم. در این باره، نظریه ای می گوید: قسمت راست با قسمت چپ بدن ما، کاملا«قرینه ی» هم ساخته نشده اند. قسمت راست بدن و صورت، کمی با قسمت چپ آن فرق می کند. دست های ما از لحاظ قدرت با هم متفاوتند.پا هایمان نیز از لحاظ اندازه دقیقا همسان نیستند. این گونه فرق ها در تمام اعضایی که در دو طرف بدن ما قرار گرفته اند، مشاهده می گردد.

وقتی به مغز می رسیم، می بینیم که در آنجا نیز دو قسمت راست وچپ، عینا مانند هم کار نمی کنند. بلکه سمت چپ آن مسلط بر قسمت دیگر می باشد.
رشته ی اعصابی که از قسمت چپ مغز منشعب می شود، در ناحیه ی گردن به سمت راست بدن می رود. اعصاب مربوط به نیم کره ی راست مغز نیز به قسمت چپ بدن می روند.
بنابراین، چون قسمت چپ مغز چیرگی بیشتری بر بدن دارد و اعصاب سمت راست بدن نیز از آنجا منشعب شده پس دیگر به خوبی در می یابیم که چرا ما می توانیم با دست راست بهتر بنویسیم، چیزی را برداریم و یا سایر کار ها را انجام دهیم.
درمورد چپ دستان، قضیه برعکس است. یعنی قسمت رست مغزشان بر ناحیه ی چپ چیرگی دارد. در نتیجه، قسمت چپ بدنشان بهتر و چابک تر می تواند کار هارا انجام بدهد.


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.