close
مجتمع فنی تهران
طب و پزشکی اسلامی | طب سنتی بهداشت و سلامت

طب و پزشکی اسلامی | طب سنتی بهداشت و سلامت

نوشیدنی های پاک کننده کبد
تعداد بازديد : 13

نوشیدنی های پاک کننده کبد

وقتی صحبت از کاهش وزن و حفظ آن می‌شود، گزینه‌های طبیعی پاک کننده کبد وجود دارند که می‌توان از بین آنها دست به انتخاب زد. کبد از طریق کمک به فرآیند گوارش، نقش خارق‌العاده‌ای در کاهش وزن و سلامت کلی بدن ایفا می‌کند. با نوشیدنی‌های پاک کننده‌ی کبد که درست کردن‌شان راحت است و هیچ عوارض جانبی ندارند داشتن یک کبد سالم امری شدنی است...

اگر تیغ ماهی در گلو گیر کرد چه کنیم؟
تعداد بازديد : 105

آیا میدانید برای رفع تیغ ماهی گیر کرده در گلو چه باید کرد؟

سایت "های ناز"چند دانه زیتون در ظرفی بریزید و با یک لیوان آب چند دقیقه بجوشانید، سپس آب را صاف کرده و کم‌کم آب را بخورید ، چند دقیقه بعد احساس راحتی خواهید کرد.

بقیه در ادامه

خواص سرکه از نظر طب اسلامی
تعداد بازديد : 68

سایت " هـــای نـــاز " داروی احیاء قلب، سرکه و امراض قلب، آنچه قلب را جلا می‌دهد

خواص سرکه طب اسلامی دکتر تبریزیان

زنده کردن قلب

برخلاف عقیده مردم و عطاری‌ها و طب سنتی که معتقدند سرکه برای قلب مضر است، در روایات آمده که سرکه قلب را زنده می‌کند، امام علی (ع) می‌فرمایند: «نعم الادام الخل يكسر المرار، ويحيى القلب.»[1] یعنی «بهترین غذا (خورش) سرکه است، مره‌ها را می‌شکند و قلب را زنده می‌کند.»

بقیه در ادامه

درمان بیماری های چشم طب اسلامی
تعداد بازديد : 63

سایت " هـــای نـــاز "  درمان بیماری‌های چشم استاد تبریزیان

درمان بیماری چشم استاد تبریزیان


رمد یا التهاب چشم
رمد به معنی التهاب و هیجانی است که در چشم بوجود می‌آید، چشم قرمز می‌شود و همراه با درد و سوزش است، البته شاید در طب جدید گفته شود که رمد همان ورم ملتحمه است، اما رمد شامل کل التهاب‌ها و قرمز شدن چشم می‌شود. علت آن در بیشتر موارد میکروب و آلودگی است که می‌تواند از دست خود فرد یا حشراتی مانند مگس به چشم منتقل شود.

بقیه در ادامه

بیماری های گوش از نگاه طب اسلامی
تعداد بازديد : 77

بیماری گوش استاد تبریزیان

سایت " هـــای نـــاز " بیماری‌های گوش اعم از درد، التهاب، خروج چرک و خون از گوش و سنگینی و کری گوش است و اموری جهت پیشگیری و درمان بیماری‌های گوش در روایات آمده که به آن می‌پردازیم.

اولین درمان و پیشگیری گذاشتن پنبه در گوش، بیشتر بیماری‌های گوش از رطوبت و عفونت است و اگر شب تا صبح پنبه در گوش گذاشته شود، رطوبت را جذب کرده و عفونت را از بین می‌برد.
در رساله ذهبیه آمده: «ومن أراد أن لا يؤلمه أذنه فليجعل فيها عند النوم قطنة.»[1] [2]یعنی «کسی که می‌خواهد گوشش درد نکند (مبتلا به بیماری گوش نشود)، هنگام خواب در گوش پنبه قرار دهد.» این کار علاوه بر پیشگیری درمان هم هست.

بقیه در ادامه

درمان سرماخوردگی و لاغری
تعداد بازديد : 89

سرماخوردگی و لاغری از نظر استاد تبریزیان

سرماخوردگی از نظر دکتر تبریزیان

در روایات آمده سرما خوردگی را درمان نکنید زیرا ایمنی از بیماری‌های سخت‌تر است، در روایات از سرماخوردگی به سربازان خدا تعبیر شده که از انسان در مقابل بیماری‌های سخت تر دفاع می‌کنند و منشأ آن را سرکوب می‌کنند. شاید بتوان گفت که عامل بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی و صعب‌العلاج، درمان سرماخوردگی است.

بقیه در ادامه

علت بیماری ها از نظر دکتر تبریزیان
تعداد بازديد : 111

علت بروز بیماری ها
علت بیماری های دکتر تبریزیان
نکته:
تجربه ای که در طی چند سال داشتیم، این مبانی مطرح می شود در درمان خیلی موثر است. تصور نشود که بی فایده است. هنر این نیست که بدانیم درمان با چه چیزی است مثلا درد سر با روغن بنفشه و درمان سکته مغزی و فلج قطره مرزنجوش است. خوب است. ولی این کار ابتکار را از انسان می گیرد. مبانی، بسیار اهمیت دارد. بحث علل و اسباب بیماری ها هست که مهم ترین آنها، گناه است. ﴿وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ﴾[1]یعنی «هیچ مصیبتی به شما نمی رسد مگر به خاطر کار های خودتان.»
بعضی از گناهان و اینکه هر گناهی، علت کدام بیماری می شود را بررسی می کنیم. وقتی بیماری بیاید، اگر علت را تشخیص دادیم، همیشه درمان می شود. ولی اگر فقط دارو بدهیم بیماری عود می کند. چون علت هنوز باقی است.

بقیه در ادامه

پیاز درمانی
تعداد بازديد : 63

آموزش کامل روشهای پیاز درمانی

پیاز درمانی

 این نسخه از ابداعات «پروفسور ابراهيم عدنان سراج اوغلو» است که آن را برای درمان یائسگی زودرس خانمها، میوم های کوچک و متوسط رحم، ترشّحات و عفونت های واژینال، بی نظمی های قاعدگی، کیست های تخمدانی و تخمدان های پلی کیستیک، تنبلی های تخمدانی، بعضی از انواع نازایی و بسیاری دیگر از ناراحتی های زنانه موثّر می داند. او ادعّا می کند که بعد از طرح اين روش درماني، بسياري از افرادي كه به علت ناباروري بچه دار نمي شدند با استفاده از اين درمان توانستند از اين موهبت الهي برخوردار شوند.

بقیه در ادامه

درمان و راههای پیشگیری بیماری فلج
تعداد بازديد : 41

درمان فلج توسط استاد تبریزیان

طب اسلامی دکتر تبریزیان درمان و پیشگیری از فلج

 

در عربی فلج به معنی شَل شدن بدن است، معمولاً یک‌طرف بدن (سمت راست یا چپ) شل می‌شود و از کار می‌افتد و گاهی هم تمام بدن دچار این عارضه می‌شود. امروزه برای فلج انواعی معرفی می‌کنند مانند فلج اطفال، ام‌اس، سکته مغزی و مانند این‌ها، ولی در طب اسلامی همه این‌ها داخل در یک تعریف هستند و آن شل شدن نصف بدن و همان فلج است. فلج از بیماری‌های آخرالزمان است و از نشانه‌ها است، در روایت آمده: «من أشراط الساعة أن يفشو الفالج موت الفجأة.»[1] یعنی «از نشانه‌های آخر الزمان این است که فلج و مرگ ناگهانی زیاد می‌شود.»

یکی از علل فلج بالا رفتن رطوبت است، علت دیگر درمان سرفه است، پیامبر (ص) می‌فرمایند: «لا تكرهوا السعال فإنه أمان من الفالج.»[2] یعنی «از سرفه بدتان نیاید زیرا ایمنی از بیماری فلج است.»

بقیه در ادامه

شیرین درمانی استاد تبریزیان
تعداد بازديد : 60

آموزش روش های درمان با عسل و شیرین درمانی

درس طب استاد تبریزیان

94/10/30

عسل درمانی تبریزیان

شیرین درمانی

کتاب های متعددی در طب اسلامی درمورد درمان های عمومی مانند دعا درمانی، قرآن درمانی، ذکر درمانی، رقیه درمانی، نشره، صدقه درمانی، آب درمانی و الان شیرین درمانی.

شیرین درمانی به این سبک و به این شکل در هیچ طبی مطرح نیست.

معروف و مشهور بین مردم است این است که دارو تلخ است و درمان با داروهای تلخ است. چیزی که از قدیم الایام تا به امروز مطرح بوده است. و چیزی که مسلم بوده است تلخی دارو است.

بقیه در ادامه

خواص دارویی انار و سیب
تعداد بازديد : 63

درمان با انار و سیب و انجیر و خواص دارویی 

خواص انار و سیب

درس طب استاد تبریزیان

94/12/15

درمان با میوه ها

درباره میوه نکته‌ای وجود دارد. در روایات آمده است که همه میوه‌ها می‌توانند درمان باشد به شرطی که برسند و کال نباشند. روایتی داریم در فقه رضوی :

بقیه در ادامه

درمان سردرد و سرگیجه از دیدگاه استادتبریزیان
تعداد بازديد : 83

درس استاد عباس تبریزیان 94/01/15

موضوع: سردرد و سرگیجه

سردرد و سرگیجه طب اسلامی

در روایات برای درمان میگرن و سردرد هم دعا و هم دارو معرفی شده است.

بقیه در ادامه

درمان بیماری کبد از نظر طب اسلامی
تعداد بازديد : 135

درمان بیماری کبد از نظر استاد تبریزیان

دیدگاه آیت الله تبریزیان : بیماری‌های کبدی امروزه تقریباً صعب‌العلاج و لاعلاج هستند ازجمله سیروز کبدی، درد کبد، هپاتیت، یرقان. کبد در قسمت راست شکم قرار دارد و عضوی بزرگ و سنگین است و وزن آن روی معده می‌افتد و این باعث تخلیه گازهای معده می‌شود. مستفاد از مجموعه روایات بیشتر بیماری‌های کبد معلول نحوه آب خوردن است، کبد تحمل فشار و کارهای ناگهانی را ندارد ازاین‌رو یک‌نفس آب خوردن یا سرازیر کردن آب در حلق و ناگهان آب خوردن سبب بیماری کبد می‌شود، در روایت آمده: «ولا تعبوه عبا ، فإنه يأخذ منه الكباد.» یعنی «آب را در حلق سرازیر نکنید، زیرا این کار سبب بیماری (درد) کبد می‌شود.» بهترین روش آب خوردن این است که آب را در دو یا سه نوبت (نفس) و جرعه‌جرعه و با مکیدن بنوشید. از علل دیگر ایستاده نوشیدن آب در شب است، در روایت آمده: «شرب الماء من قيام بالليل يورث الماء الأصفر.» یعنی «ایستاده نوشیدن آب در شب سبب سیروز کبدی می‌شود.» همچنین نوشیدن آب بین غذا سبب چربی کبد می‌شود و آبی که آفتاب بر آن تابیده سبب بزرگی کبد و مشکلات صفرا می‌شود. نوشیدن آب قبل یا بین غذا خوب نیست و اگر غذا گوشت یا چرب باشد یک ساعت بعد از غذا می‌توان آب نوشید ولی اگر غذا گوشت یا چرب نباشد می‌توان بعد از غذا آب نوشید. درباره ضرر نوشیدن آب بین غذا در روایت آمده: «يصير في المعدة فجا» یعنی «غذا در معده طوری می‌شود که قابل‌هضم نباشد.» این باعث فشار به کبد می‌شود. خوردن آب سرد مشکلی ندارد ولی در روایت آمده نباید در آب یخ انداخت. خوردن آب بعد از غذا ایرادی ندارد و به گردش غذا در معده کمک می‌کند.

بقیه در ادامه

درمان فراموشی از نظر استاد تبریزیان
تعداد بازديد : 89

درمان فراموشی از دیدگاه استاد تبریزیان:ازجمله بیماری‌هایی است که امروزه عمومی شده و افراد زیادی دچار شده‌اند، از مهم‌ترین علل مصرف میوه‌های کال است، متأسفانه امروزه میوه‌ها کال چیده می‌شوند و در انبار رسیده می‌شوند سپس مصرف می‌شوند، از دیگر علل مصرف کنجد است که امروزه اضافه کردن کنجد به نان بسیار رایج شده است، علت دیگر مصرف پنیر بدون گردو است، امام صادق (ع) می‌فرمایند: «إن الجوز والجبن إذا اجتمعا كانا دواء وإذا افترقا كانا داء.» یعنی «اگر پنیر و گردو باهم مصرف شوند دوا است ولی به‌تنهایی هرکدام مرض هستند.» علت این است که پنیر منبع کلسیم است و باعث تقویت استخوان می‌شود ولی از طرف دیگر به مغز آسیب میزند و گردو منبع فسفر است که برای مغز مفید است ولی از طرفی برای استخوان ضرر دارد و اگر این دو باهم مصرف شوند ضرر آن‌ها از بین می‌رود، برای من سؤال بود که چرا کنجد برای حافظه مضر است و وقتی بررسی کردم متوجه شدم که کنجد در حد قابل‌توجهی دارای کلسیم بالا است و از منابع غنی کلسیم به‌حساب می‌آید، شاید علت مضر بودن کنجد برای حافظه این باشد. از علل دیگر فراموشی مصرف گشنیز، خواندن نوشته روی قبرها، راه رفتن میان دو زن و بعضی عوامل دیگر است.

بقیه در ادامه

تبليغات

هدايت به بالاي صفحه